środa, 21 sierpnia 2013

Są takie kraje na świecie, w których rowerzysta nie tylko nie musi się czuć jak intruz, ale nawet może się poczuć jak król. Na szczęście ich lista wcale nie kończy się na Holandii i zawiera państwa, których o tak silną sympatię do cyklistów być może wcale byście nie podejrzewali.

Holandia


Holandia to oczywiście niekwestionowany lider wśród państw przyjaznych rowerzystom. Rowery są tam równie popularne, jak gdzie indziej samochody, a liczba i jakoś ścieżek rowerowych zadowoli najbardziej wybrednych. Mało tego, w Holandii jest sporo miejsc, gdzie można poruszać się wyłącznie rowerem, cały kraj poprzeplatany jest gęstą siecią ścieżek rowerowych,  a opisy najciekawszych z nich można znaleźć w biurach informacji turystycznej i w Internecie. Do tego ścieżki są dobrze oznakowane i mają własną sygnalizację. No i rowerzysta często ma pierwszeństwo. Nawet w małych miastach w Holandii są wypożyczalnie rowerów.

Liderem wśród holenderskich miast jest Groningen, uznane za najlepsze dla rowerzystów miasto w Europie - ponad 57 proc. wszystkich podróży odbywa się tam na dwóch kółkach. Na świecie Groningen zajmuje pod tym względem trzecie miejsce. Niewiele gorzej jest w Amsterdamie, w którym jest prawie tyle samo rowerów, co mieszkańców. Niestety rodzi to pewne problemy. Przy tak dużej liczbie rowerów pojawiają się problemy z... ich parkowaniem w centrum miasta.

Niemcy


W Niemczech nikogo nie dziwi widok urzędnika czy dyrektora korporacji jadącego do pracyrowerem, a parkingi dla rowerów przed firmami czy ministerstwami są normą. Jednym z najlepszych miast dla rowerzystów jest Berlin i wielu turystów wybiera ten środek transportu do zwiedzania. Podobnie jest w Monachium, mieście z 1200 kilometrami ścieżek rowerowych. Nie tylko duże niemieckie miasta, ale i miejsca na prowincji można z łatwością i bardzo przyjemnie zwiedzić na rowerze. Dobrze utrzymanych ścieżek rowerowych poprowadzonych w atrakcyjnych okolicach jest w Niemczech naprawdę sporo. Jedną z najpopularniejszych tras rowerowych jest bawarska Romanstische Strasse (Romantyczna Droga) - najstarszy, wyjątkowo piękny szlak, prowadzący przez malownicze okolice nad Menem i historyczne miasta - od Würzburga do Füssen. Jeśli nie mamy własnego pojazdu, nie musimy się martwić - w Niemczech niemal na każdym kroku znajdziemy wypożyczalnie rowerów.


Dania


Płaska jak stół Dania jest wprost wymarzona dla wygodnego przemierzania jej na rowerze. Szczególnie dobrą (bo rowerową) reputację ma Kopenhaga. Turyści oraz mieszkańcy Kopenhagi wyjątkowo chętnie przemieszczają się na dwóch kółkach. Co trzeci duński pracownik dojeżdża do firmy na rowerze! Dróg przeznaczonych dla rowerzystów jest w Kopenhadze aż 307 kilometrów. Sława stołecznych ścieżek rowerowych jest tak duża, w Nowym Jorku ścieżki rowerowe nazywa się... kopenhaskimi. Z kolei duńska wyspa Bornholm to tradycyjne miejsce rowerowych wakacji dla osób lubiących spokojną jazdę.


Łącznie w Danii jest ponad 10 tys. ścieżek rowerowych, które opisane są w przewodnikach i pokazane na łatwo dostępnych mapach. Danię przecina 11 ogólnokrajowych tras rowerowych, wiodących przez ciekawe i malownicze okolice. Trasy te są dobrze oznakowane białymi i czerwonymi liczbami od 1 do 12 (nie ma trasy nr 11) na niebieskim tle. Oprócz tego w Danii jest cała masa dróg regionalnych, również dobrze oznakowanych, liczbami od 16 do 99.

Kolumbia


Ten kraj nie kojarzy się ani z turystyką, ani z rowerami, ale z mafią narkotykową i nieustającymi porachunkami przestępczymi. A tu niespodzianka - wśród turystów rowerowych Kolumbia ma znakomitą reputację. W każdym razie, w Ameryce Łacińskiej Kolumbia to najlepszy kraj do przemieszczania się na dwóch kółkach. Szczególnie popularna jest stołeczna Bogota, tras rowerowych w tym mieście jest aż 305 km i do tego są one dobrej jakości. Podczas rowerowych imprez w Bogocie główne drogi są zamknięte dla samochodów. Coniedzielne imprezy noszą nazwę Ciclovia i wtedy Bogota staje się rowerowym rajem - na wielu ulicach ruch jest wtedy wyłącznie rowerowy. Wśród mieszkańców Bogoty wspólne wycieczki rowerowe stały się popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Niektórzy nawet wyprowadzają swoje psy, przywiązując je podczas jazdy do rowerów...


Norwegia


Norwegia to kraj górzysty, przez większą część roku jest tu zimno i leży śnieg, do tego jest ciemno, ale ci, których to nie odstrasza i którzy mają dobrą kondycję, będą zachwyceni. Infrastruktura rowerowa w Norwegii jest świetnie rozbudowana, jest gdzie jeździć, a kierowcy mają dużo zrozumienia dla użytkowników dwóch kółek. Norweskie trasy są dobrze oznakowane i biegną wzdłuż dróg o umiarkowanym ruchu samochodów lub tam, gdzie ruchu samochodowego nie ma wcale. Przy trasach nie brak wypożyczalni rowerów i miejsc noclegowych, są także punkty, gdzie można zakupić prowiant, co ma znaczenie szczególnie wtedy, gdy trasa prowadzi przez tereny słabo zaludnione. Norwegia to też kraj, gdzie można trafić na... wyciągi ułatwiające rowerzystom poruszanie się pod górkę. Minusem jest natomiast duża liczba tuneli, wprawdzie zazwyczaj są objazdy, ale trafiają się miejsca, gdzie objazdów nie ma i wówczas trzeba przedzierać się przez ciemności.


Godne polecenia trasy rowerowe w Norwegii są zaznaczone na specjalnych mapach rowerowych, które można kupić w punktach Bike Norway, biurach turystycznych i księgarniach.

Francja


Francja ma długie tradycje rowerowe i dużo ścieżek, a także największą na świecie wypożyczalnię rowerów, czyli paryski Vélib, w ramach którego kilkadziesiąt tysięcy rowerów udostępnionych jest w automatycznych punktach. Pedałować można zarówno po Paryżu, jak i po francuskiej prowincji, a wszędzie infrastruktura jest bardzo dobra. Najgęstsza sieć tras rowerowych jest w Alzacji - aż 1200 km. Przyjazna rowerzystom jest też Dolina Loary, gdzie dobrych dróg jest sporo, są one dobrze oznakowane, a ruch samochodowy nieduży. W Paryżu funkcjonują pasy autobusowo-rowerowe, a po pasach dla autobusów rowerzystom nie wolno jeździć tylko wtedy, gdy obok prowadzi ścieżka rowerowa. Do tego pod dostatkiem jest parkingów dla rowerów.

Chiny


W Chinach nie tylko ludzi jest dużo, ale i rowerów. Tylu jednośladów nie ma chyba w żadnym innym państwie na świecie. W wielkich metropoliach nawet ma się wrażenie, że rowerów jest ZBYT dużo, ale dzięki temu rowerowa infrastruktura jest dobra, do tego zmniejsza się ruch samochodowy. Szacuje się, że w samym Pekinie jest kilka milionów rowerów, a miasto to plasuje się w czołówce rankingów na najbardziej przyjazne rowerzystom miasto świata. Ścieżek rowerowych jest w Pekinie dużo i są one szerokie. W wielu chińskich miastach turystycznych są wypożyczalnie rowerów i powszechnym sposobem zwiedzania jest przejażdżka na dwóch kółkach. Możliwe jest też uczestnictwo w zorganizowanych wycieczkach rowerowych pod kierunkiem miejscowych przewodników. Podróżnicy chwalą też stosunek Chińczyków do rowerzystów oraz chęć pomocy w razie jakichkolwiek problemów.


Czechy


W Czechach liczba naprawdę przyzwoitych ścieżek rowerowych jest spora, pod dostatkiem jest też serwisów i sklepów rowerowych. To miejsce idealne zwłaszcza dla osób rozpoczynających dopiero przygodę z turystyką rowerową, bo malowniczych i równocześnie łatwych tras jest dużo, a jak się komuś jazda nie spodoba, to zawsze może wrócić do Polski, bo jest niedaleko. No i ceny w Czechach są niższe niż w Skandynawii czy Europie Zachodniej. Zaletą Czech jest duże urozmaicenie dobrze oznakowanych tras rowerowych: można jeździć zarówno po nizinach jak i terenach górskich, a szlaki rowerowe często trafiają do węzłów komunikacyjnych, więc łatwo jest dojechać, np. pociągiem do wybranego szlaku. W wielu czeskich pociągach są specjalne wagony do przewozu rowerów. Mapy czeskich szlaków rowerowych można kupić w punktach turystycznych. Jazda rowerem jest popularnym sportem u naszych południowych sąsiadów, więc kierowcy są przyzwyczajeni do rowerzystów na drogach.



Szwecja


Szwedzi lubią spędzać wolny czas na rowerze i w całym kraju dobrze oznaczonych, w dużej mierze asfaltowych i oddalonych od dróg samochodowych ścieżek rowerowych jest dużo. Cykliści szczególnie upodobali sobie Sztokholm, południową część kraju oraz Gotlandię. Tereny są tam urozmaicone i niezbyt trudne, znakomite na rodzinne wycieczki. Rowery można bez trudu wypożyczyć w biurach informacji turystycznej schroniskach i na kempingach. Najpopularniejszy szlak rowerowy, Sverigeleden - Szwedzki Szlak - łączy szwedzkie porty promowe, więc bezpośrednio po dopłynięciu do tego kraju można rozpocząć pedałowanie. Jako że przez dużą część roku słonce w Szwecji wschodzi późno, a zachodzi wcześnie, wiele ścieżek jest dobrze oświetlonych. Do tego rowerzysta na terenie Szwecji jest uprzywilejowany na drogach i ma pierwszeństwo przed innymi pojazdami.


Hiszpania


Hiszpania to świetny kraj do zwiedzenia rowerem pod warunkiem, że nie zrobimy tego latem, gdy upały skutecznie pozbawiają przyjemności z przemieszczania się na dwóch kółkach. Drogi w Hiszpanii są dobre, choć ścieżek przeznaczonych tylko dla rowerów nie ma wiele. Za to kierowcy są do rowerzystów usposobieni przychylnie i nie traktują ich jako zawalidrogi. Bez problemu można przewozić rowery autobusami i pociągami regionalnymi. Dla wielu turystów rowerowych zaletą Hiszpanii jest też możliwość niedrogiego nocowania na campingach oraz na dziko.


Hiszpańskim miastem szczególnie przyjaznym rowerzystom jest Barcelona. Nie tylko mieszkańcy Barcelony, ale też sporo turystów porusza się na dwóch kółkach. Sieć ścieżek rowerowych jest rozległa, są też bezpłatne parkingi. W Barcelonie funkcjonuje sieć miejskich wypożyczalni rowerów. Żeby wypożyczyć rower, trzeba zaopatrzyć się w kartę abonamentową. Karta ta pozwala na wyjazd rowerem z jednej wypożyczalni i zaparkowanie w dowolnie wybranym punkcie w innej części miasta.





poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Polacy kochają Chorwację. Nic dziwnego. Niewiele krajów ma do zaoferowania tyle wspaniałości. Przedstawiamy subiektywną listę najpiękniejszych miejsc w Chorwacji.

Wyspa Galesnjak



Wyspa Galesnjak, potocznie nazywana także Wyspą Zakochanych najlepiej prezentuje się z lotu ptaka. Oblewane przez wody Adriatyku serce widoczne jest nawet z kosmosu, choć jest niewielkie - ma ok. 500 metrów długości. Znajduje się ok. 30 kilometrów na południe od Zadaru, pomiędzy miastem Turaj, a wyspą Pasman. Wyspa Zakochanych jest niezamieszkana i stanowi własnością prywatną. 



Park Narodowy Jezior Plitwickich

Jedna z największych atrakcji kraju to bez wątpienia Park Narodowy Jezior Plitwickich. Położony jest na terenie Liki, w pobliżu granicy z Bośnią, między górami Mala Kapela a Pljesevica. Między dwiema grupami tarasowo usytuowanych jezior, połączonych licznymi strumieniami i wodospadami uformowanymi w skałach dolomitowych i wapiennych znajdują się szlaki turystyczne. Różnica wysokości między najwyżej i najniżej położonymi zbiornikami wynosi 135 metrów. Jeziora położone wyżej są większe i znajdują się w dolinie zbudowanej z dolomitów, a ich brzegi porasta bujny las.

Zlatni Rat, Brač

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji znajdziemy na wyspie Brač, na którą można dostać się promami Jadrolinija oraz Split Tours (z Makarskiej lub Splitu). W miejscowości Bol znajduje się najczęściej fotografowana plaża Chorwacji - Zlatni Rat. Malowniczy, żwirowy cypel ma 158 metrów długości i nieustannie zmienia swój kształt na skutek działania wiatru i fal morskich. Panują tu doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu.

Archipelag Kornati

Wyjątkowy archipelag Kornati znajdziemy na południe od Zadaru (środkowa Chorwacja). Obejmuje on ponad setkę wysepek, które na stałe zamieszkane są przez kilka osób. Park Narodowy Kornati obejmuje południową część archipelagu - w sumie 89 wysp, pośród których znajdują się wyjątkowe rafy. Kornati to prawdziwy raj zarówno dla żeglarzy, jak i fanów nurkowania. 

Primošten

Jednym z licznych malowniczo położonych miasteczek Chorwacji jest Primošten, który został założony już w XVI wieku, a jego nazwa pochodzi od słowa "premostiti", czyli "przerzucać most". Położoną na niewielkim półwyspie miejscowość najlepiej podziwiać z drogi prowadzącej z Zadaru do Splitu. Widziana z lotu ptaka, zachwyca najbardziej kontrastem zabudowań w różnych odcieniach barwy pomarańczowej z turkusem Adriatyku. 


Brela

Brela znajduje się na południe od Splitu i północ od Makarskiej. Kilometry żwirowej plaży, otoczonej zielenią drzew oliwnych i piniowych, tworzą wspaniałe warunki do rodzinnego wypoczynku. Brela znalazła się na liście 20 najpiękniejszych plaż świata magazynu Forbes. Najpopularniejszymi są tu: Punta Rata i Berulija - obie strzeżone i wyróżnione błękitną flagą.


Dubrownik

Widok ze wzgórza Srd to jeden z najpiękniejszych widoków świata - czerwone dachy domów i wieże kościołów są rozłożone na półwyspie wcinającym się w lazurową wodę. W oddali widać jachty i zielone wyspy. Mury obronne opasają całe miasto, a ich wysokość dochodzi do 22 metrów! System obronny uzupełniają potężne baszty i bramy. Cała zabudowa została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Korčula

Korčula to jedna z najchętniej odwiedzanych chorwackich wysp. Jest porośnięta wyjątkowo piękną, śródziemnomorską roślinnością - krajobrazy są tu niepowtarzalne. Niewątpliwym atutem jest piaszczysta plaża - w Chorwacji przeważają plaże żwirowe i kamieniste. Na wyspie znajduje się także miasto Korčula - jedno z najlepiej zachowanych miast średniowiecznych w tej części Europy. Zostało zbudowane na cyplu wcinającym się w cieśninę Pelješac, a układ ulic pochodzi z XIII wieku i przypomina... rybi szkielet.


Mljet

Prawdziwą perełką południowej Dalmacji jest bez wątpienia Mljet. Należy do najbardziej zalesionych wysp adriatyckich. Na zachodzie Mljetu znajduje się Park Narodowy, obejmujący teren dwóch jezior – Wielkiego i Małego, połączonych wąskimi cieśninami z Morzem Adriatyckim. Stąd ich wody są słone, a nie słodkie. Warto zobaczyć klasztor benedyktynów z XII wieku, znajdujący się na wyspie, na jeziorze Wielkim. 


Bezludne wyspy

Chorwackie wybrzeże obejmuje ponad tysiąc wysp, z czego jedynie 47 jest zamieszkałych! Ponad 600 szczyci się mianem bezludnych, a każda jest piękniejsza od drugiej. Niektóre są porośnięte roślinnością, inne otoczone przez rafy koralowe. Warto zboczyć z utartych szlaków i odkryć swój najpiękniejszy skrawek Chorwacji.







niedziela, 18 sierpnia 2013

Jakie miasto w Europie warto odwiedzić? Czy wybrać Paryż, Istambuł, Berlin, Wiedeń, a może Kopenhagę? Zoover przedstawia ranking 15 najbardziej interesujących i za razem najpiękniejszych europejskich miast. Przybliżymy kilka faktów historycznych i geograficznych oraz krótką informację o atrakcjach, które koniecznie trzeba zobaczyć.


                                         Paryż, Francja




Paryż, stolica Francji, położony w północnej części kraju, to najczęściej odwiedzane miasto na świecie. Tutaj możemy podziwiać wspaniałe zabytki i niespotykane budowle, takie jak Wieża Eiffla czy Katedra Notre Dame. Paryż jest również atrakcyjnym miejscem dla lubiących życie nocne, różne kluby czy kabarety, w tym najsłynniejszy Moulin Rouge, oraz luksusowe butiki.


Londyn, Anglia



Leżący nad Tamizą Londyn, jest stolicą Anglii. W mieście znajdują się obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Tower of London, the Royal Botanic Gardens in Kew, the Palace of Westminster and Westminster Abbey & St. Margaret’s Church. Londyn to również centrum mody, biznesu i rozrywki. Koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Brytyjskie.



Barcelona , Hiszpania


Stolica Katalonii, usytuowana między górami i Morzem Śródziemnym, jest jednym z najbardziej ekscytujących miast w Hiszpanii. W Barcelonie znajduje się ponad 55 muzeów o zróżnicowanej tematyce. Miasto słynie również z niezwykłych budowli projektu Antoniego Gaudiego, a wśród nich najbardziej znana i górująca nad całym miastem, Sagrada Familia.



Amsterdam, Holandia




Amsterdam- największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna, leży w zachodniej części kraju. Miasto słynie głównie z malowniczych kanałów i położonych nad nimi pięknych kamienic. Główną atrakcją Amsterdamu są Rijksmuseum, Muzeum Van Gogha oraz Dom Anny Frank.


Istambuł, Turcja



Ze względu na położenie na styku Europy i Azji, Istambuł jest mieszanką wielu kultur. Historyczna część miasta wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Centrum handlowe i historyczne położone jest w części europejskiej, natomiast większości mieszkańców ma swoje domostwa w części azjatyckiej. 


                                                                                     
                                                                              Dublin, Irlandia



Dublin położony jest na wschodnim wybrzeżu. Stolica Irlandii jest najbardziej zaludnionym miastem w kraju. Dublin wyróżnia wielka różnorodność atrakcji, znajdziemy tu między innymi wspaniałe muzea, galerie sztuki, zamki, puby oraz kafejki z miejscowymi przysmakami i rozrywkami. Tutysta przemierzający ulice Dublina, znajdzie niezliczoną liczbę różnych form rozrywki.


Rzym, Włochy


Stolica Włoch, Rzym usytuowana jest w regionie Lazio. Jest to największe i najbardziej popularne miasto we Włoszech. Historyczne centrum wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Turystów urzeka niezliczoną liczbą cudownych zakątków i ciekawych muzeów.



Berlin , Niemcy


Berlin, stolica Niemiec to największe i drugie pod względem popularności miasto w kraju. Po II Wojnie Światowej miasto zostało podzielone na część wschodnią i zachodnią. Miasto jest bardzo popularne wśród turystów i ma do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych, takich jak: Brama Brandenburska, Reichstag, Kolumna Zwycięstwa, Niemieckie Muzeum Historyczne czy główna ulica  Unter den Linden.


Warszawa, Polska


Warszawa położona w środkowo-wschodniej części kraju jest największym miastem Polski. To fascynujące miasto z bardzo ciekawą historią. Przetrwała wiele wojen i została odbudowana ze zniszczeń II Wojny Światowej, kiedy to została zrównana prawie całkowicie z ziemią. W stolicy warto zobaczyć ciekawe pomniki, muzea oraz pałace.  


Praga, Czechy


Praga jest stolicą i największym miastem Republiki Czeskiej. Lato jest tu najczęściej gorące, a zimy łagodne. W Pradze znajduje się wiele atrakcji i zabytków, które nie ucierpiały podczas wojennych zawieruch, są to: Zamek Praski, Most Karola, Stare Miasto, Dzielnica Żydowska czy Ściana Lennon’a. Historyczna część miasta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Lizbona, Portugalia


Stolica Portugali -Lizbona jest największym miastem w kraju. W mieście znajdują się dwa zabytki wpisane na Listę UNESCO i są to: Wieża Belem oraz Klasztor Jerónimos. Lizbona to miasto pełne wspaniałych muzeów i zabytków, ale również bogate w życie nocne oraz bary i restauracje serwujące pyszne dania, przy dźwiękach tradycyjnej muzyki portugalskiej.


Kopenhaga, Dania


Kopenhaga położona jest na wschodnim wybrzeżu wyspy Zelandia i częściowo Amager. Stolica jest najbardziej zaludnionym miastem w Danii. Miasto słynie z wysokiego standardu życia jego mieszkańców. Najpopularniejsze atrakcje Kopenhagi to: Tivoli, Pomnik Syrenki oraz Wolne Miasto Christiania.


Sankt Petersburg, Rosja


St. Petersburg jest drugim, co do wielkości miastem Rosji i często opisywany jest, jako najdalej wysunięte na wschód rosyjskie miasto. Historyczne centrum wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W St. Petersburgu znajduje się jedno z największych muzeów na świecie, czyli Państwowe Muzeum Rosyjskie.


Budapeszt, Węgry


Stolica Węgier -Budapeszt jest największym miastem w kraju. Zaliczane jest do najpiękniejszych miast Europy i obfituje w atrakcje turystyczne, takie jak: Zamek Królewski, Aleja Andrássy, budynek Węgierskiej Opery Państwowej, Plac Bohaterów, Most Małgorzaty czy budapeszteńskie metro.


                                                                                                                               Wiedeń, Austria


Wiedeń – stolica Austrii to największe i najbardziej zaludnione miasto w kraju, położone blisko granic z Czechami, Słowacją i Węgrami. Jest tu wiele, wartych zobaczenia miejsc i atrakcji, zarówno monumentalne katedry, pałace, jak i wiele muzeów z ciekawymi eksponatami oraz perełki nowoczesnej architektury, piękne parki i ogrody.